O sboru

O založení a počátcích SDH v Rozstání je velmi málo přesných informací a pramenů. Uvádíme zde doposud zjištěné informace.

Sbor dobrovolných hasičů v Rozstání byl založen roku 1881 na popud zemědělce pana Josefa Hickla z čísla popisného 29 v Rozstání a vlastníka mlýna v Radkové pana Oskara Habingera.
Spolek byl společný pro Rozstání í Radkov.
Byly pořízeny nové stroje pro ruční hašení, které byly uloženy ve statku, kde ale utrpěli značné škody. Proto se roku 1889 na dolním konci obce Rozstání postavila hala, která se postupem času přestavěla na hasičskou zbrojnici.
Sbor dobrovolných hasičů se bohužel pro obě dvě obce u různých požárů neosvědčil a proto byl roku 1925 rozdělen na dva samostatné  sbory.

O jedenáct let později v roce 1936 byla uspořádána místními obyvateli peněžní sbírka na pořízení motorové stříkačky. Ještě téhož roku byla vysvěcena.

Podle dalších dostupných údajů, které jsou až z doby po válce a nového osídlení obce v roce 1945, pokračovali místní občané v dobrovolné činnosti hasičů. Tato činnost procházela různými obdobími, čemuž odpovídala také aktivita. V těchto letech se začínaly pořádat různé soutěže, kterých se hasiči z Rozstání zúčastňovali. A to jak muži tak ženy.

Jak léta plynula jedni odcházeli a druzí přicházeli. Kolem roku 1960 přestaly ženy cvičit a družstvo žen se obnovilo díky panu Josefu Kolínskému z Městečka Trnávky až v roce 1992.
Díky vzniku soutěže veteránů v Radkově se někteří zapálení hasiči a hasičky vrátili ke stříkačce a hadicím a znovu se v nich probudil sportovní a soutěžní duch.

V roce 1965 byla při příležitosti 20. výročí znovuzaložení SDH po osídlení uspořádána soutěž s účastí šesti požárních družstev a to: Rozstání, Radkov, Městečko Trnávka, Moravská Třebová, Malíkov a Bezděčí. Oslava výročí se tehdy konala na pozemku u Vyroubalových čp.21

Další velkou oslavou bylo v roce 2001 120.výročí od založení v roce 1881. Na toto výročí se pozvali bývalí členové místního sboru  dobrovolných hasičů, kteří žijí mimo obec.
Začínalo se netradičně již v 11 hodin dopoledne u hasičské zbrojnice.
Následoval průvod obcí, do něhož se zapojili členové pozvaných požárních družstev, historická i moderní požární technika a občané obce i z okolí.
Ve sportovním areálu se divákům předvedlo hašení ohně pěnou i vodou, zásahy z požárního žebříku i vyprošťování z havarovaného auta. Děti se na technice mohli povozit.
Poté se konala vlastní a tradiční soutěž Memoriál Vlastimila Antošovského.

V roce 2010 jsme si připomněli osobnost hasiče, který zanechal velkou stopu ve sboru dobrovolných hasičů v Rozstání, pana Vlastimila Antošovského. V Rozstání se dříve soutěžilo v rámci dětských dnů. Memoriál na počest pana Vlastimila Antošovského se koná od roku 1985.
Nejdříve se soutěžilo na pozemku dnešního čp.99 a voda se sála z potoka a běhalo se přes silnici.
Později se útoky přesunuly na louku za Filovými čp.100, voda se sála opět z potoka.
Štafety probíhaly na hřišti jako dnes. V roce 1999 se pořídila káď a celá soutěž se přesunula do areálu hřiště. Soutěž v požárním útoku se tak pořádá na louce za koupalištěm.

Dnešní podoba a činnost sboru dobrovolných hasičů je jiná než před 100 roky.
Dobrovolní hasiči vystupují jako reprezentanti obce při různých okrskových, okresních a pohárových soutěžích, spolupracují s obcí a jinými organizačním složkami v obci, starají se o kulturní a společenský život v obci a v neposlední řadě se snaží udržovat a zvelebovat areál koupaliště.